REZERVO

Location

REKOMANDOJMË

 • Pylli i pishave

  • 50m
  • 1min
  • -
  • -

  Duke filluar nga Plazhi i vogël dhe duke u shtrirë në lindje, ndodhet pylli i pishave, një zonë e bukur për shëtitje brenda gjinjve urbanë të qytetit. Ai jo vetëm që dekoron këtë zonë, por Druri i Pishës ka gjithashtu një funksion të jashtëzakonshëm kurues dhe rekreativ. Në këtë zonë të lë pa frymë ndodhet edhe “Plazhi i Zonjave” me burimet e tij squfuri, të cilat janë një eliksir i vërtetë për gratë shterpë. Të gjithë mjekët nga e gjithë ish-Jugosllavia u rekomandonin fëmijëve që kishin probleme me astmën që në mëngjes të kalonin nëpër këtë dru dhe ta shpëlani fytin me këtë ujë të detit. Prandaj në verë kjo është një shëtitore e vërtetë herët në agim. Ka edhe disa restorante komode ku mund të pini një pije, por edhe të hani diçka. Qëndrimi në një zonë të tillë është një mënyrë efektive për të hequr qafe stresin që ju ka ardhur, si dhe për të zhvilluar ndjenjën e ruajtjes dhe mirëmbajtjes së kësaj zone. Si shenjë konfirmuese për këtë ju mund të merrni ketrat të cilët mund t'i shihni duke luajtur në pemë. Era e detit dhe e pishave do t'ju bëjë të ndiheni të jashtëzakonshëm.

 • Xhamia e marinarëve

  • 800 m
  • 3min
  • 1min
  • 3 €

  Xhamia u ndërtua për herë të parë në shekullin e 14-të nga maurët. Fakti që xhamia është ngritur para se të vendosej Islami në Ulqin, tregon për habinë e osmanëve, pasi gjetën vendin e shenjtë në breg të detit në vitin 1571. Ibrahim Pasha i Shkodrës (1797-1809) e rindërtoi xhaminë në shenjë vlerësimi për mbijetimin e betejës së Krusit. Xhaminë ia kushtoi marinarëve ulqinakë që kontribuan në suksesin e familjes së tij, prej nga u emërtua – Xhamia e Detarëve. Qendra e vogël kulturore u krijua në 1798 dhe shërbeu gjithashtu si shkollë fetare dhe strehë për udhëtarët dhe të varfërit. Xhamia u mbyll dhe u hoq në vitin 1931. Në vitin 1880 Ulqini u pushtua nga forcat e Fuqive të Mëdha dhe iu dha Principatës së Malit të Zi. Pas Luftës së Parë Botërore Mali i Zi u bë pjesë e Mbretërisë së Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve. Në vitin 1931 ushtria shkatërroi xhaminë. Pas 81 vitesh ajo u rindërtua nga investitorë privatë nga Alanya e Turqisë me ndihmën e Unionit Islamik të Malit të Zi dhe Komunës së Ulqinit. Shtëpitë private në afërsi të xhamisë ishin të destinuara për xhemat. Prandaj, koha e lirë dhe jeta familjare u integruan më plotësisht me lutjet e përditshme. Më 4 nëntor 2013, rrufeja dëmtoi pjesërisht majën e minares.

 • Kalaja e Ulqinit

  • 1300 m
  • 6min
  • 10 min
  • 3 €

  Kështjellë dhe lagje e lashtë në Ulqin të Malit të Zi. Sot e banuar kryesisht nga shqiptarët, është ndërtuar nga ilirët në një gadishull të vogël në anën e djathtë të Gjirit të Pristanit, që është pjesë e detit Adriatik. Sot, mbetjet më të vjetra janë Muri Ciklopian. Kalaja është restauruar shumë herë që kur u ndërtua për herë të parë, megjithëse ndryshime të mëdha u bënë nga bizantinët, serbët, venecianët dhe osmanët. Qyteti modern i Ulqinit është ndërtuar jashtë kësaj kalaje.

 • Plazhi i grave

  • 500 m
  • 2min
  • -
  • -

  Plazhi i grave është një plazh në Ulqin, Mali i Zi. Është një nga shumë plazhet në Bregun Jugor të Malit të Zi me një pëlqim të veçantë mes vizitorëve në rajon, si dhe banorëve vendas. Ladies Beach është i njohur për ujërat e tij kurioz, një përzierje squfuri nga një burim nënujor, radium dhe kripëra deti. Rrëshira e pishës nga pemët e detit në Plazhin Ladies, shpërthen në ajër mbi plazh. Vendasit kanë besuar prej kohësh se Ladies Beach dhe shpellat e tij detare ofrojnë fuqi kuruese për sëmundjet dhe ndihmë specifike për gratë me probleme të fertilitetit.

 • Valdanos

  • 3000 m
  • 60min
  • 5min
  • 10 €

  Valdanos është një plazh dhe rajon kryesor i prodhimit të ullirit në Komunën e Ulqinit, Mali i Zi. Gjiri i Valdanos është një nga plazhet e shumta në Bregun Jugor të Malit të Zi i njohur për malazezët dhe vizitorët, i cili përfshin gjithashtu plazhet e afërta të Ulqinit në Plazha Velika, Ada Bojana dhe Plazhi i Zonjave.[1] Plazhi i Valdanos është në formë gjysmëhëne, i njohur për vijën bregdetare me guralecë të rrumbullakët që shtrihet për 300 metra. Plazhi është pjesë e një vije bregdetare në Valdanos që shtrihet për rreth tre kilometra[1]. Ullishtat në Valdanos janë ndër më të mëdhatë dhe më produktive të Malit të Zi, duke përfshirë më shumë se 400,000 metra katrorë dhe rreth 18,000 pemë ulliri.

 • Monumenti i lirise

  • 500 m
  • 2min
  • -
  • -

  Në shkëmbin mbi Plazhin e Vogël, ky monument mbresëlënës është një pjesë e bukur e artit socialist që tani është lënë pas dore dhe e mbuluar me mbishkrime. Dy segmentet e tij të bardha në formë V-je i ngjajnë një çifti avionësh luftarakë që kanë rënë në hundë. Inspektimi më i afërt i zbulon ato si krahë të stilizuar që mbijnë nga figurat përballë njëra-tjetrës në qendër.

 • Kitesurfing

  • 12000m
  • -
  • 17min
  • 25 €

  Nëse ju pëlqejnë pushimet aktive, në Ulqin mund të provoni kite surfing që është një sport ekstrem i pazakontë, por shumë dinamik. Kite surfing është një kombinim i rrëshqitjes në ajër, wakeboarding, paragliding dhe surfing. Është një sport relativisht i ri (1997 i marrë si viti zyrtar i kite surfing komercial), por në një kohë të shkurtër fitoi shumë mbështetës në mbarë botën. Në Mal të Zi, Kite Surfers-ët e parë erdhën në vitin 2000, dhe që atëherë, Long Beach është bërë një nga destinacionet kryesore në Evropë kur bëhet fjalë për Kite Surfing. Era që fryn pothuajse çdo ditë në Long Beach dhe një numër i madh i ditëve me diell gjatë vitit, janë një kombinim ideal për këtë sport. Kiters përdorin fuqinë e erës për të qift; Qift shërben për lundrim dhe një dërrasë sërfi shërben për rrëshqitje nëpër ujë. Sipërfaqja e qiftit varion nga 5 në 20 m2 dhe qifti është i lidhur me parzmore (Trekëndësh) që zakonisht bartet rreth barkut. Përgatitja fizike për këtë sport është e nevojshme, por jo aq e rëndësishme. Duhet më tepër kohë dhe praktikë për ta mësuar atë. Nuk është e lehtë, por as edhe shumë e vështirë. Nuk është e nevojshme të jesh i fortë, por është e rëndësishme të jesh i kujdesshëm dhe të mësosh se si të ruash ekuilibrin. Për rreth 10-15 orë, fillestari i qiftit mund të mësojë gjërat bazë dhe të hyjë në ujë. Ky sport është relativisht i sigurt, dhe çdo shkollë ka instruktorë dhe roje plazhi, skafe për transport etj.

 • Ishulli Ada në Bunë

  • 15000m
  • -
  • 20min
  • 25 €

  Ada Bojana është një ishull në Komunën e Ulqinit në Mal të Zi. Emri Ada do të thotë ishull lumor në serbo-kroatisht. Ishulli është krijuar nga një deltë lumi i lumit Bojana.[1] Ndodhet në skajin më jugor të Malit të Zi, me lumin Bojana që e ndan nga Pulaj dhe Velipoja në territorin shqiptar.[2] Ishulli është në formë trekëndore, kufizohet nga dy anët me lumin Bojana dhe nga deti Adriatik nga jugperëndimi. Ka një sipërfaqe prej 4.8 km2. Është një destinacion popullor turistik, me plazh me rërë 3 kilometra (2 milje) të gjatë me restorante tradicionale të detit. Ada Bojana ofron vende për rrëshqitje me kites dhe rrëshqitje në ajër në bregdetin e Adriatikut për shkak të erërave të forta të kryqëzuara në tokë gjatë pasditeve të verës. Të ardhurat kryesore të Ada Bojanës janë nga Camping.[citimi i nevojshëm] New York Times përfshiu Ada Bojanën dhe Bregun Jugor të Malit të Zi (përfshirë Velika Plaža dhe Hotel Mediteran) në një renditje të destinacioneve kryesore të udhëtimit për 2010 - "Vendet kryesore për t'u shkuar në 2010".

 • Plazhi i madh

  • 6000m
  • -
  • 10min
  • 15 €

  Plazhi i gjatë është një plazh në Komunën e Ulqinit, Mali i Zi. Shtrihet nga Porti i Milenës në Ulqin deri në lumin Bojana, i cili e ndan nga Ada Bojana. Gjatësia e plazhit me rërë është 12,000 metra (8 milje), një nga më të gjatët në Evropë dhe plazhi më i gjatë në Mal të Zi. New York Times përfshiu Velika Plaža dhe Bregun Jugor të Malit të Zi (duke përfshirë Ada Bojana dhe Hotel Mediteran në një renditje të destinacioneve kryesore të udhëtimit për 2010 - "Vendet më të mira për të shkuar në 2010".